Skip to main content

BAFTAs 2021 winners list in full

Frances McDormand in Nomadland
(Image credit: Searchlight)

The BAFTAs 2021 winners have been announced, with Nomadland taking home the night's most prestigious award, Best Film. 

Nomadland also brought home victories for Frances McDormand (Best Actress), Chloé Zhao (Best Director), and the award for cinematography.

Other winners included Sir Anthony Hopkins for The Father, Yuh-Jung Youn for Minari, and Daniel Kaluuya for Judas and the Black Messiah. The Father also won Best Adapted Screenplay. Other multi-winners included Promising Young Woman (Best British Film, Best Original Screenplay), Ma Rainey's Black Bottom (Best Costume Design, Best Make Up and Hair), and Sound of Metal (Best Editing, Best Sound).

See the full list of BAFTAs 2021 winners below.

Best Film

Frances McDormand in Nomadland

(Image credit: Searchlight Pictures)
  • The Father
  • The Mauritanian
  • Nomadland – WINNER
  • Promising Young Woman
  • The Trial of the Chicago 7

Outstanding British Film

  • Calm With Horses
  • The Dig
  • The Father
  • His House
  • Limbo
  • The Mauritanian
  • Mogul Mowgli
  • Promising Young Woman – WINNER
  • Rocks
  • Saint Maud

Outstanding Debut by a British Writer, Director, or Producer

  • His House – Remi Weekes (writer/director) – WINNER
  • Limbo – Ben Sharrock (writer/director), Irune Gurtubai (producer)
  • Moffie – Jack Sidey (writer/producer)
  • Rocks – Theresa Ikoko, Claire Wilson (writers)
  • Saint Maud – Rose Glass (writer/director), Oliver Kassman (producer)

Best Actress

  • Bukky Bakray, Rocks
  • Radha Blank, The Forty-Year-Old Version
  • Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
  • Frances McDormand, Nomadland – WINNER
  • Wunmi Mosaku, His House
  • Alfre Woodard, Clemency

Best Actor

  • Riz Ahmed, Sound of Metal
  • Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
  • Adarsh Gourav, The White Tiger
  • Anthony Hopkins, The Father – WINNER
  • Mads Mikkelsen, Another Round
  • Tahar Rahim, The Mauritanian

Best Supporting Actress

  • Niamh Algar, Calm With Horses
  • Kosar Ali, Rocks
  • Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
  • Dominique Fishback, Judas and the Black Messiah
  • Ashley Madekwe, County Lines
  • Yuh-Jung Youn, Minari – WINNER

Best Supporting Actor

  • Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah – WINNER
  • Barry Keoghan, Calm With Horses
  • Alan Kim, Minari
  • Leslie Odom Jr, One Night in Miami
  • Clarke Peters, Da 5 Bloods
  • Paul Raci, Sound of Metal

Best Director

  • Thomas Vinterberg, Another Round
  • Shannon Murphy, Babyteeth
  • Lee Isaac Chung, Minari
  • Chloé Zhao, Nomadland – WINNER
  • Jasmila Žbanić, Quo Vadis, Aida?
  • Sarah Gavron, Rocks

Best Film Not in the English Language

Mads Mikkelsen in Another Round

(Image credit: Nordisk Film)
  • Another Round – WINNER
  • Dear Comrades!
  • Les Misérables
  • Minari
  • Quo Vadis, Aida?

Best Documentary

  • Collective
  • David Attenborough: A Life on Our Planet
  • The Dissident
  • My Octopus Teacher – WINNER
  • The Social Dilemma

Best Animated Film

  • Onward
  • Soul – WINNER
  • Wolfwalkers

Best Original Screenplay

  • Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg, Another Round
  • Jack Fincher, Mank
  • Emerald Fennell, Promising Young Woman – WINNER
  • Theresa Ikoko, Claire Wilson, Rocks
  • Aaron Sorkin, The Trial of the Chicago 7

Best Adapted Screenplay

  • Moira Buffini, The Dig
  • Christopher Hampton, Florian Zeller, The Father – WINNER
  • Rory Haines, Sohrab Noshirvani, MB Traven, The Mauritanian
  • Chloé Zhao, Nomadland
  • Ramin Bahrani, The White Tiger

Best Original Score

  • Mank
  • Minari
  • News of the World
  • Promising Young Woman
  • Soul – WINNER

Best Cinematography

  • Judas and the Black Messiah
  • Mank
  • The Mauritanian
  • News of the World
  • Nomadland – WINNER

Best Editing

Riz Ahmed in Sound of Metal

(Image credit: IMDb)
  • The Father
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal – WINNER
  • The Trial of the Chicago 7

Best Casting

  • Calm With Horses
  • Judas and the Black Messiah
  • Minari
  • Promising Young Woman
  • Rocks – WINNER

Best Production Design

  • The Dig
  • The Father
  • Mank – WINNER
  • News of the World
  • Rebecca

Best Costume Design

  • Ammonite
  • The Dig
  • Emma.
  • Ma Rainey’s Black Bottom – WINNER
  • Mank

Best Make Up and Hair

  • The Dig
  • Hillbilly Elegy
  • Ma Rainey’s Black Bottom – WINNER
  • Mank
  • Pinocchio

Best Sound

  • Greyhound
  • News of the World
  • Nomadland
  • Soul
  • Sound of Metal – WINNER

Best Special Visual Effects

  • Greyhound
  • The Midnight Sky
  • Mulan
  • The One and Only Ivan
  • Tenet – WINNER

Best British Short Animation

  • The Fire Next Time
  • The Owl and the Pussycat – WINNER
  • The Song of a Lost Boy

Best British short film

  • Eyelash
  • Lizard
  • Lucky Break
  • Miss Curvy
  • The Present – WINNER

EE Rising Star Award (voted for by the public)

  • Bukky Bakray – WINNER
  • Kingsley Ben-Adir
  • Morfydd Clark
  • Ṣọpẹ Dìrísù
  • Conrad Khan
Jack Shepherd
Jack Shepherd

I'm the Senior Entertainment Editor here at GamesRadar+, bringing you all the latest movie and TV news, reviews, and features. Plus I look after the Total Film and SFX sections and socials media channels. I used to work at The Independent as a general culture writer before specializing in TV and film